T E C K O M A T O R P S H I S T O R I E N!


Visa chatten
Senaste: 2020-11-02 14:24:33


Du befinner dig i Teckomatorp.

Du upptäcker att du tappat din turista-i-Teckomatorp karta.

Du tänker att du tar de turistmålen du kommer ihåg. Vallarna, Parken och Den gigantiska statyn på Centralgatan.

Vallarna har utvecklats på ett helt fantastiskt sätt sedan du flyttade från Teckomatorp för 20 år sedan.

Har har man till exempel kunnat se SM-finalen i ishockey på en stor uterink. Mer än 40 000 personer såg Rögle besegra Färjestad med 3-1 i en fantastisk match.

Detta blev början på Rögles storhetsperiod då man lyckades vinna SM-guld hela 800 år i rad.

Detta var den längsta formtopp som det någonsin rapporterats om i universum.

Detta står att läsa i boken Universums längsta formtopp, utgiven på planeten Kvajs som ligger precis in till vänster när man kommer in i Luxor-galaxen.

Detta är dock inte den mest intressanta planeten i Luxor-galaxen.

Det är Teckomatorp.

Av en slump har en planet i Luxor-galaxen fått samma namn som den plats på planeten Jorden i Vintergatan-galaxen där du just kommit fram till Vallarna.

Teckomatorp är en liten oansenlig planet med dåligt rykte efter en miljöskandal på 7000-talet.

Inflyttningen har dock aldrig stannat av utan legat på ungefär 10% mer än ökningen i övriga galaxen.

Drontpriserna är förstås en bidragande orsak.


Vad händer sen?

  • Folk vallfärdar till Teckomatorp för att köpa sina dronter och många fastnar för den idylliska lilla planeten med fyra solnedgångar.

  • Dronten är ett djur som flyttade in till galaxen i slutet av 1600-talet (jordtid räknat) och som snabbt blev ett väldigt populärt husdjur.

  • "En bra dront i ett bra hus!" är ett av de viktigaste livsmottona för invånarna i Luxor-galaxen.